Вітаю Вас Гість
П`ятниця
22.09.2017
17:15

Бердичівський район електричних мереж

Меню сайту
Реклама


ua-mall.com
Категорії розділу
Інструкції з охорони праці [144]
Інформаційні повідомлення [15]
Пожежна безпека [20]
Пошук
Наше опитування
Яка напруга в мережі вашого будинку?
Всього відповідей: 454
Статистика

Архів
Головна » Інформація » Інструкції з охорони праці

Інструкція з охорони праці для електромонтера дільниці з відключення, підключення і обслуговування приладів обліку при виконанні робіт

1. Загальні вимоги безпеки.
1.1. Вимоги цієї інструкції повинні виконуватись при виконанні всіх видів робіт при технічному обслуговуванні приладів обліку на підстанціях 0,4-10 кВ, ТП, РП, в приміщеннях дільниць з відключення, підключення і обслуговування приладів обліку РЕМ та в інших місцях.
1.2. Загальні відомості про зону обслуговування і робоче місце.
1.2.1. Зона обслуговування - це група підстанції, ТП, РП, закріплених за бригадою, а в рамках кожної з них - прилади та системи обліку електроенергії.
1.2.2. Робочими місцями електромонтера є:
- приміщення дільниці РЕМ,
- приміщення щита з приладами обліку, ТП, ЗТП, РП, приміщення споживачів.
1.3. Умови допуску працівників до виконання роботи.
1.3.1.До робіт в діючих електроустановках допускаються особи не молодші 18 років, що пройшли медичний огляд, відповідні інструктажі, навчання, перевірку знань нормативних документів з охорони праці, технології робіт (ПТЕ) і пожежній безпеці, які мають іменне посвідчення із записами у ньому про присвоєну групу з електробезпеки та допуск до спеціальних робіт (до самостійних робіт в колах обліку електроенергії).
1.3.2.До самостійної роботи в схемах обліку електроенергії допускаються тільки ті електромонтери, які мають III групу з електробезпеки та стаж роботи в дільниці не менше 1 року. Такий допуск оформляється у журналі перевірки знань і робиться відповідна відмітка у посвідченні про перевірку знань в розділі "Підтвердження на право виконання спеціальних робіт". Всі інші працівники виконують роботи в складі бригади під наглядом кваліфікованих працівників, що допущені до самостійної роботи в схемах обліку електроенергії.
1.3.3. Електромонтер повинен вміти надавати першу долікарняну допомогу при ураженні електричним струмом, переломах, травмах, опіках, обмороженнях і т.п.
13.4. Електромонтер повинен знати і виконувати правила особистої гігієни під час виконання робіт.
13.5. Чергова перевірка знань персоналу виконується у такі терміни:
- нормативних документів і інструкцій по охороні праці -1 раз на рік,
- правил пожежної безпеки -1 раз на рік, технології робіт (ПТЕ) -1 раз в три роки.
13.6. Повторний інструктаж з охорони праці, пожежній безпеці і технології робі проводиться згідно затвердженої тематики 1 раз на місяць.
1.3.7. Особи із закінченим терміном перевірки знань або ті, що не отримали в строк чергового інструктажу до роботи НЕ ДОПУСКАЮТЬСЯ.
1.4. Вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку.
1.4.1. Тривалість робочого дня встановлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку по компанії, затвердженого адміністрацією та погодженого з профспілковим комітетом. Виходячи із конкретних умов роботи, робочий день може бути продовжений до закінчення невідкладних робіт, а також у вихідні дні оголошені робочими з наступним наданням відгулів чи оплати праці за перепрацьований час у встановленому законодавством порядку.
Якщо робочий час електромонтерів не заповнений виконанням основних обов'язків, керівництво РЕМ може доручити їм іншу роботу.
1.5. Основні шкідливі виробничі фактори, які діють на працюючого та їх коротка характеристика:
- дія електричного струму,
- дія електричної дуги (дугові опіки і враження очей від ультрафіолетового випромінювання),
- трансформаторне масло, бензин, ацетон чи інші розчинники,
- підвищена чи знижена температура навколишнього середовища (тепловий удар, обмороження),
- рухомі транспортні засоби, машини, механізми, переміщення вантажів, падіння предметів з висоти, дільниці території підстанції поблизу монтажу і демонтажу обладнання,
- застосування інструменту та пристосувань ударної дії.
1.5.1. При виявленні несправної електроустановки чи машин, що застосовуються при роботі, механізмів, застосувань, інструменту і засобів захисту, а також при виникненні загрози до людей, необхідно припинити роботу і повідомити про це майстра та керівництво РЕМ. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ виконання розпоряджень і завдань, що суперечать вимогам нормативних документів з охорони праці
1.6. Перелік видів спецодягу і спецвзуття.
1.6.1. Електромонтерам дільниці виділяється спецодяг і спецвзуття згідно галузевих норм та колективного договору ВАТ "ЕК "Житомиробленерго" в індивідуальне користування строком: куртка ватна - на 36 міс, костюм х/б - на 12 міс, чоботи кирзові - на 18 міс, підшоломники до касок.
1.7. Вимоги до застосування інструменту, пристроїв, засобів захисту.
1.7.1. Інструмент та пристрої повинні бути у технічно справному стані і відповідати вимогам "Правил безпечної роботи з інструментом і пристроями".
Засоби захисту повинні бути сухими, чистими, не мати механічних пошкоджень і відповідати вимогам "Правил застосування та випробування засобів захисту, що використовуються в електроустановках".
НЕ ДОЗВОЛЯЄТЬСЯ застосовувати засоби захисту, інструмент і пристрої, що не пройшли випробування, а також непрацюючі чи пошкоджені.
1.72. Бригада на робочому місці повинна бути забезпечена засобами захисту, пристроями і інструментом у кількості згідно затвердженого переліку. У випадку недоукомгшектації бригади засобами захисту - проведення робіт ЗАБОРОНЕНО.
1.73. При виконанні робіт необхідно користуватись засобами індивідуального захисту (спецодягом, спецвзуттям), захисною каскою, а при необхідності - електрозахисними засобами.
1.7.4. Палити дозволяється тільки в спеціально обладнаних для цього місцях (на території бази, електромереж чи ПС).
1.75. При виявленні пошкоджень електроустановки чи застосованих при роботі машин, механізмів, пристроїв, інструмента і засобів захисту, а також при виникненні будь - якої небезпеки для людей, необхідно призупинити роботу і повідомити про це майстра та керівництво РЕМ
1.7.6. Працівники, що знаходяться в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, а також хворі - до роботи НЕ ДОПУСКАЮТЬСЯ.
1.7..7. Недотримання вимог інструкції з охорони праці є порушенням трудової і виробничої дисципліни. Особи, що порушили вимоги інструкції з охорони праці, несуть відповідальність в дисциплінарному чи карному порядку і залежності від характеру та наслідків порушень..
2. Вимоги до випробувальних пристроїв для засобів обліку електроенергії
Комплексні випробувальні пристроїчяенди.

2.1.1. Стенди повинні мати розмежовані поля:
- оперативне - на якому розташовані засоби управління - ключі, рукоятки перемикачів, прилади;
- комутаційно розташовані клеми, відкрита частина перемикачів, рубильники.
2.1.2. На оперативному полі повинні бути відсутні деталі, що знаходяться під напругою і доступні до дотику
2.1.3.3 комутаційного поля напруга повинна зніматись повністю, вимкненням зовнішнього по відношенню до поля елемента рубильника, перемикача, автоматичного вимикача чи штепсельною вилкою, якими вимикається установка.
2.1.4. Якщо рубильник, яким подається напруга на стенд, знаходиться в межах комутаційного поля і там також знаходяться клеми, до яких підключено кабель живлення -вказані елементи повинні закриватись кришкою, що запобігає дотику до цих частин при збиранні схеми. Напруга на відключеному рубильнику повинна бути на нерухомих губках.
2.1.5. Якщо напруга зі стенда вимикається закритим вимикачем, послідовно з ним повинен бути елемент, що дає видимий розрив: штепсельний роз'єм, штепсельна вилка. Приєднання і від'єднання проводів виконувати тільки при наявності видимого розриву.
2.1.6. Металевий корпус стенда повинен бути заземлений.
- мати корпус клем для приєднання проводів із ізоляційного матеріалу;
- мати сигнальну лампу включеного положення стенду;
- клеми приладів, вмонтованих в стенд, приєднувати зсередини стенда.
2.2. Тимчасові схеми для перевірки засобів обліку.
2.2.1. Тимчасові схеми повинні виконуватись на столах достатніх розмірів для розміщення приладів.
2.2.2 Забороняється для зібрання схем застосовувати столи з металевою поверхнею чи металевими підставками та драбинами.
2.2.3. Тимчасові лінії живлення повинні бути виконані відкрито, проводом відповідного перерізу, з достатньою електричною і механічною ізоляцією, надійно закріплені і розташовані на висоті, яка забезпечує прохід людей і проїзд транспорту.
2.2.4. Живлення випробувальних пристроїв тимчасових схем повинно виконуватись автономно, через вимикач, рубильник чи автомат закритого виконання, з захистом та чітким позначенням включеного і виключеного положення. Послідовно з закритим вимикачем живлення включається елемент, який дає видимий розрив (наприклад, штепсельна вилка). При знятті напруги, першим вимикається вимикач, а при подачі напруги першим вмикається елемент, що дає наочний розрив.
2.2.5. Зібрання тимчасових схем, перемикання проводів, приладів і апаратів забороняється без зняття напруги і створення видимих розривів.
2.2.6. Регулюючі елементи: ЛАТРи, реостати повинні бути розташовані на краю стола найближчого до працівника і бути у закритому виконанні; при застосуванні відкритих елементів, наприклад, відкритих навантажувальних пристроїв, необхідно користуватись діелектричними рукавичками.
2.2.7. Металеві корпуси переносних приладів і апаратів повинні бути заземлені.
2.2.8. Забороняється виконувати заміри з приставних драбин. Заміри повинні виконуватись стоячи на спеціальних площадках чи розсувних драбинах, які мають на кінцях пристрої для упора і підтримується іншими працівниками.
3.Вимоги безпеки перед початком роботи.
3.1. Роботи в діючих електроустановках слід проводити за нарядами, розпорядженнями та в порядку поточної експлуатації у відповідності з вимогами "Правил безпечної експлуатації електроустановок". Видані наряди до початку робіт перевіряються керівництвом РЕМ.
32. Виконання робіт в діючих електроустановках в зоні дії іншого наряду повинно узгоджуватись з працівником, що видав попередній наряд до підготовки робочого місця із записом на полях нарядів (біля таблиці 2).
33. Перед початком підготовки робочого місця потрібно перевірити стан та комплектацію засобів захисту, інструменту і пристроїв.
3.4. До підготовки робочого місця дозволяється приступати тільки після отримання дозволу від диспетчера РЕМ. Такий дозвіл фіксується у таблиці 2 наряду-допуску. Виконання будь-яких робіт в електроустановках без дозволу диспетчера і без оформлення їх оперативними заявками ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.
35. При виводі в ремонт обладнання підстанції, ТП, РП з системами обліку електроенергії, вимикаються всі комутаційні апарати, приводи роз'єднувачів, звідки може бути подана напруга, а також шторки викатних візків які повинні бути закриті на замок.
3.6. Силові та вимірювальні трансформатори напруги, зв'язані з виділеною для робіт дільницею електроустановки, повинні бути вимкнеш і заземлені також зі сторони низької напруги для забезпечення можливості зворотньої трансформації.
3.7. Підготовка робочого місця і допуск здійснює оперативний чи оперативно-виробничий персонал. Але при проведенні робіт в схемах обліку електроенергії, де не вимагається вимкнення обладнання, незалежно від того, знаходяться вони під напругою чи ні, керівнику робіт з групою IV, обслуговуючого вищезгадані пристрої, дозволяється суміщати обов'язки допускача, якщо для підготовки робочого місця не потрібне вимкнення, заземлення і установка тимчасових огороджень в колах вище 1000 В. В цьому випадку керівнику робіт дозволяється вимикати, вмикати автоматичні вимикачі кіл напруги та знімати і встановлювати закоротки в колах струму з дозволу диспетчера РЕМ.
Знімання показників електролічильників дозволяється виконувати одному працівнику з групою з електробезпеки не нижче Ш в порядку поточної експлуатації.
3.8. Після закінчення підготовки робочого місця необхідно повідомляти про це диспетчера та отримати від нього дозвіл на допуск. Отримання дозволу на допуск записується в таблиці 2 наряду-допуску.
3.9. Під час допуску до роботи допускач і керівник робіт проводить інструктаж бригаді з наступним опитуванням освоєння інструктажу всіма членами бригади і підписами у таблиці З наряду-допуску членів бригади і працівників, що провели інструктаж. При виконанні робіт по розпорядженню такий інструктаж оформлюється у журналі проведення цільових інструктажів.
3.10. Допуск бригади до роботи оформляється у таблиці 4 наряду-допуску. Про допуск бригади до роботи необхідно повідомити диспетчера РЕМ.
3.11. Перед початком виконання дорученої йому роботи електромонтер повинен впевнитись у виконанні технічних заходів, які забезпечують безпечність виконання робіт на його робочому місці.
4. Вимоги безпеки під час роботи.
4.1 Розпочинати роботу необхідно тільки після отримання дозволу від керівника робіт. Необхідно виконувати тільки ту роботу, яка доручена Вам керівником робіт. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ самовільне виконання робіт, а також розширення робочого місця і об'єму завдання, вказаного в наряді-допуску чи розпорядженні.
4.2.При роботі під напругою оперативного струму (до 500 В) необхідно:
- працювати в діелектричних ботах або стоячи на ізоляційній підставці чи на гумовому діелектричному килимку;
- застосувати інструмент з ізолюючими рукоятками (у викруток повинен бути ізольований стержень), а за відсутністю такого інструмента слід користуватись діелектричними рукавичками;
- працювати з застібнутими рукавами спецодягу і в головному уборі (касці);
- сусідні струмоведучі частини, до яких можливий дотик, повинні бути огороджені (наприклад, бокові клемники, панелі, якщо при роботі необхідно входити всередину панелі);
- повинні бути огороджені шторками і плакатами сусідні панелі РЗА.
4.3. Роботи в діючих електроустановках повинні виконуватись не менше чим двома особами, включаючи керівника робіт. При монтажі, налагодженні і технічному обслуговуванні засобів обліку в приміщеннях, де відсутні струмопровідні частини вище 1000 В, або вони повністю огороджені чи розташовані на висоті від підлоги: 10 кВ - 2,5 м, 35 кВ - 2,7 м, 110 кВ - 3,4 м, керівнику робіт з групою IV дозволяється працювати одноособово.
4.4. Забороняється в діючих електроустановках працювати в зігнутому положенні, якщо при випрямленні, відстань до струмопровідних частин буде менше ніж 0,6 м при напрузі 6-35 кВ та 1,0 м - при ПО кВ. Забороняється працювати біля неогороджених частин на підстанціях 6 - ПО кВ так, щоб ці частини знаходились позаду або з двох бокових сторін. Забороняється доторкатись без застосування електрозахисних засобів до струмопровідних частин, що знаходяться під напругою.
4.5. Для пробних увімкнень і вимикань комутаційного апарату для зняття векторних діаграм під навантаження необхідно:
- вивести з робочого місця всі працюючі бригади;
- здати допускачу наряди з оформленням перерв і записом в таблиці 4 "Пробне увімкнення":
- зняти тимчасові огорожі, переносні плакати і заземлення, постійну огорожу встановити на місце;
- отримати дозвіл на пробне включення у диспетчера РЕМ.
4.6. Допускається керівнику робіт по вказівці видаючого наряд тимчасове зняття заземлення, якщо воно заважає перевірці трансформаторів струму первинним струмом. Про такий дозвіл у рядку "Окремі вказівки" наряду-допуску робиться запис.
4.7. В темні години доби робоче місце і підходи до нього повинні рівномірно, без засліплення, освітлюватись. Забороняється виконувати роботи в неосвітлених місцях.
4.8. При роботі на трансформаторах струму чи в колах, що підключені до їх вторинних обмоток, необхідно виконувати такі заходи:
- при перевірці полярності до подачі імпульсу струму в первинну обмотку прилади повинні бути підключені до затискачів вторинної обмотки;
- при перевірці полярності до подачі імпульсу струму в первинну обмотку прилади повинні бути підключені до затискачів вторинної обмотки;
- зняти кришку випробувального блока або накласти закоротку на спеціальні клеми вторинних обмоток і не знімати її до повного закінчення роботи;
- виконувати роботи у відповідності з п.4.2. цієї інструкції. Необхідно пам'ятати, що розкорочування або розземлення вторинних обмоток трансформаторів струму може привести до смертельного ураження електричним струмом працюючого через появлення на вторинній обмотці високої напруги.
Для виключення можливого розкорочування чи розземлення кіл струму необхідно:
- перевіряти безпосередньо на проводі, що від'єднується, відсутність струму при допомозі приладу ВАФ-85;
- при від'єднанні проводу спостерігати за відсутністю іскріння, при його наявності -якнайшвидше зажати гвинт.
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- при відсутності спеціальних струмових клем чи випробувальних блоків проводити роботу в струмопровідних колах без вимкнення основного обладнання;
- встановлювати закоротку шляхом обмотування проводів, підсовування проводу під клему. Закоротка повинна бути надійно зажата.
4.9. При випадковому розкорочуванні вторинних кіл струму, виникненню дуги і загорянню вторинної комутації забороняється вставляти назад від'єднаний провід і гасити пожежу вогнегасниками чи водою. Це дозволяється робити після вимкнення обладнання з трансформаторами струму.
4.10. Виміри опору ізоляції здійснюються на вимкнених засобах обліку електроенергії та їх колах, з яких знятий заряд шляхом попереднього заземлення. Заземлення за струмовідних частин дозволяється знімати тільки після підключення мегомметра, з'єднувальні провода необхідно приєднувати за допомогою ізольованих приймачів. При роботі з мегомметром торкатись струмовідних частин заборонено. Після закінчення роботи необхідно зняти остаточний заряд шляхом їх короткочасного заземлення. Виконувати вимірювання мегомметром дозволяється одному електромонтеру з групою з електробезпеки III.
4.11. Вимірювання електровимірювальними приладами, що вимагають розриву електричних кіл і знаходяться під напругою до 1000 В, виконуються після зняття напруги. Приєднання і від'єднання приладів, які не потребують розриву електричних кіл, дозволяється виконувати під напругою з використанням електрозахисних засобів (наприклад, ізолюючих щупів).
При вимірюванні електричних параметрів засобів обліку електроенергії, що знаходиться під напругою до 1000 В, необхідно заземлити металевий корпус переносного приладу і використовувати спеціальні щупи чи з'єднувальні провідники з ізолюючими ручками.
4.12. При виявленні замикання на землю в електроустановках напругою 6-35 кВ наближатись до місця замикання на відстань меншу 8 м дозволяється тільки для звільнення людей, що потрапили під напругу. При цьому необхідно користуватись засобами захисту: діелектричними ботами, діелектричними рукавичками, штангами.
4.13. При наближенні грози всі роботи на електрообладнанні повинні бути зупинені.
4.14. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ доторкатись без застосування засобів захисту до ізоляторів обладнання, що знаходиться під напругою, а також наближатись до струмопровідних частин на відстань меншу допустимої,
4.15. Електромонтеру необхідно пам'ятати, що після зникнення напруги з електроустановки, вона може бути подана знову без попередження.
4.16. При виникненні сумніву у можливості безпечного виконання завдання необхідно якнайшвидше поставити до відома майстра чи керівника робіт для з'ясування необхідності і способів безпечного продовження роботи або отримання нового завдання.
4.17. При виконанні робіт на робочому місці електромонтер повинен:
- підтримувати у чистоті робоче місце, приміщення, підстанції, не користуватись несправними і непридатними інструментами, приладами і пристроями;
- правильно використовувати виданий спецодяг і засоби захисту;
- знати і дотримуватись при роботі вказівок, правил і інструкцій з охорони праці, норм виробничої санітарії;
- не допускати на робоче місце сторонніх осіб;
- якнайшвидше повідомляти майстра та керівника РЕМ про всі випадки виявлення пошкодження обладнання, пристроїв і ремонтного оснащення, які можуть привести до отримання травм, про кожний випадок отримання травматизму, опіки, отруєння отриманого особисто чи іншими працівниками;
- бути активним при наданні допомоги потерпілому, знати методи надання долікарняної допомоги;
- знати місця розташування і вміти користуватись засобами пожежогасіння.
5. Вимоги безпеки по закінченню роботи.
5.1. Після закінчення роботи електромонтер повинен навести порядок на робочому місці: зібрати інструмент, пристрої, засоби захисту, звільнити проходи, доповісти майстру про всі виконані завдання, виявлені дефекти і про стан засобів обліку, на яких виконувалась робота.
Разом з керівником робіт виконати підключення від'єднаних ним проводів вторинної комутації, при цьому звернути увагу на відсутність відключених неізольованих проводів, закороток тощо.
5.2. Керівник робіт перевіряє робоче місце, попереджає членів бригади, що електроустановку необхідно вважати під напругою і оформити у наряді-допуску закінчення робіт. Про час закінчення робіт, зняття встановлених бригадою заземлень, закороток і виведення бригади з електроустановки необхідно повідомити диспетчера РЕМ.
5.3. При перерві в роботі у зв'язку із закінченням робочого дня диспетчеру доповідається про виконані обсяги робіт, стан засобів обліку і про можливість подачі напруги на обладнання при необхідності.
5.4. Після повного закінчення робіт по наряду чи розпорядженню керівник робіт виводить електромонтерів бригади з робочого місця, знімає встановлені бригадою тимчасове огородження, переносні плакати і заземлення, зачиняє двері електроустановки, оформляє у наряді повне закінчення робіт своїм підписом і повідомляє допускача, а при його відсутності диспетчера, про повне закінчення робіт.
5.5. Всі залишки виробничої діяльності, матеріали від демонтажу і т.п. необхідно прибрати в місця пристосовані для їх зберігання.
5.6. Про всі недоліки, що виявлені під час роботи, необхідно повідомити керівника робіт.
6. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.
6.1. У випадку виробничої необхідності по ліквідації аварії чи стихійного явища електромонтер може бути викликаний на роботу у будь-який час.
6.2. У випадках, які несуть небезпеку для життя людей, електромонтер приймає термінові дії по недопущенню нещасного випадку. Якщо при виникненні аварійної ситуації електрослюсар (електромонтер) не може прийняти необхідних заходів, він повинен одразу ж повідомити про це вищестоящого керівника (керівника робіт, інженера, заступника начальника, начальника служби).
6.3. При виникненні аварійної ситуації електрослюсар (електромонтер) приймає заходи по її ліквідації за розпорядженням диспетчера.
6.4. При небезпеці нещасного випадку і пошкодження обладнання, а також для звільнення потерпілого від дії електричного струму, напруга з електроустановки повинна бути знята без дозволу диспетчера з наступним повідомленням.
6.5. При нещасному випадку електромонтер приймає термінові дії по наданню першої долікарняної допомоги потерпшому і виклику бригади швидкої медичної допомоги. Лікар викликається у всіх випадках ураження електричним струмом, незалежно від стану потерпілого.
6.6. Електромонтер зобов'язаний залишити на робочому місці стан, під час якого виник нещасний випадок, якщо це не загрожує життю людей.
6.7. При виконанні аварійно-відновлювальних робіт електромонтер може залишити роботу тільки при небезпеці його життю або з дозволу керівника робіт.
6.8. Електромонтер обов'язково повідомляє своєму безпосередньому керівництву:
- про кожний випадок травми, отруєння, опіку, отриманого особисто чи іншим працівником, а також випадки пожежі і виникнення аварійної ситуації;
- про кожний випадок пошкодження обладнання, запобіжних, блокуючих, сигналізуючих пристроїв, відсутності чи пошкодження засобів захисту.
7. Заключні положення.
7.1. За порушення законодавства чи інших нормативних актів з охорони праці, створення бар'єрів для дії посадових осіб органів нагляду за охороною праці, винні працівники несуть дисциплінарну, адміністративну або карну відповідальність згідно діючого законодавства.

Прочитал недавно статью: квартира от застройщика в щелково.
Категорія: Інструкції з охорони праці | Додав: Vladimir (26.10.2011)
Переглядів: 2037 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]