Вітаю Вас Гість
Субота
23.09.2017
11:22

Бердичівський район електричних мереж

Меню сайту
Реклама


ua-mall.com
Категорії розділу
Інструкції з охорони праці [144]
Інформаційні повідомлення [15]
Пожежна безпека [20]
Пошук
Наше опитування
Яка напруга в мережі вашого будинку?
Всього відповідей: 454
Статистика

Архів
Головна » Інформація » Інструкції з охорони праці

Інструкція з охорони праці під час використання приставних драбин

1. Загальні положення
1.1. Інструкція з охорони праці під час використання приставних драбин (далі —-Інструкція) є інструкцією за видом робіт, що встановлює вимоги до працівників, які залучаються до виконання робіт з використанням приставних драбин при роботі на висоті.
1.2. Драбина — це конструкція, призначена для переміщення людей на тимчасові робочі місця, що розташовані на висоті, під час виконання певних робіт.
За способом улаштування драбини поділяють на стаціонарні та переносні; за матеріалом виготовлення—на дерев'яні, металеві, мотузкові, склопластикові; за конструктивним виконанням — на приставні одноколійні, приставні багатоколінні (розсувні, розбірні), навісні, стрем'янки.
1.3. Працівники зобов'язані пройти інструктаж з охорони праці за професією та кожним виконуваним видом робіт підвищеної небезпеки, а при використання приставних драбин - за цією Інструкцією.
Використання запобіжного пояса потребує попереднього спеціального навчання та інструктажу з правил використання цих засобів при роботі на висоті.
1.4. Інструкцію розроблено відповідно до Порядку опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 21.12.1993 № 132, Типового положенняпро порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15, Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 №9, та з урахуванням вимог Правил безпечної роботи з інструментом та пристроями, затверджених наказом Мінпраці України від 05.06.2010 № 252, ГОСТ 24258-88 «Средства подмащивания. Общие технические условия», ГОСТ 27321-87 «Леса стоечньїе приставньїе для строительно-монтажньїх работ. Технические условия», ГОСТ 27372-87 «Люльки для строительно-монтажньгх-работ. Технические условия», ГОСТ 28012-89 «Подмости передвижньїе сборно-разборньїе. Технические условия», ГОСТ 26887-86 «Площадки и лестницьі для строительно-монтажньїх работ, Общие технические условия». ГОСТ 8556-72 «Лестницьі пожарньїе ручньіе деревянньіе», РСТ УССР 1735-87 «Лестницьі деревянньіе металлические. Общие технические условия».
1.5. Драбини використовують для проходу між окремими ярусами будівель та споруд під час виконання монтажних, земляних, вантажно-розвантажувальних та інших видів робіт, при виконанні яких існують перепади висоти. Під час будівельних робіт приставні драбини використовують для переміщення у виїмки (траншеї, котловани тощо); на будівельне риштування та опалубку, під час стропальних робіт тощо.
1.6. Для переміщення людей у колодязь (за відсутності стаціонарної драбини) використовують приставну драбину довжиною до 5 м.
1.7. До основних робіт, які дозволяється виконувати з приставних драбин, належать огляд, вимірювання, очищення, приєднання проводів (без їх натягування), навішування засобів реклами, інших інформаційних покажчиків та знаків. Під час проведення цих робіт у якості страхувальника може бути залучена ще одна особа.
1.8. Драбини можуть використовуватись під час ліквідації аварій, пожеж та в інших випадках, коли виникає небезпека для життя людини та відбувається руйнування споруд (обладнання).
1.9. На драбинах не дозволяється виконувати роботи, що потребують від виконавця робіт упору в конструктивні елементи будівлі або споруди, а саме: роботи з використанням ручного електроінструмента га зварювального обладнання, протягування проводів, підтримування вантажів тощо. Для виконання цих видів робіт мають використовуватися засоби підмощування -(поміст, риштування, навісні площадки) або стрем'янки, що мають робочі площадки з перильним огородженням.
1.10. Основні вимоги до приставних драбин:
1.10.1. Залежно від виду опорної поверхні нижні кінці драбини повинні мати упори у вигляді металевих шипів (робоча поверхня — земля) або гумових наконечників (тверда робоча поверхня), а верхні кінці — крюки-захвати, що зачіплюються за міцні конструкції;
1.10.2. Щаблі дерев'яної драбини вріз.ають у тятиви, які не рідше ніж через кожні 2 м закріплюють металевими стяжними болтами (діаметром не менше ніж 8 мм); драбину довжиною понад 3 м забезпечують двома і більше стяжними болтами, один з яких улаштовують
над нижнім, а інший під верхнім щаблем; не допускається використовувати драбину з щаблями, прибитими гвіздками, без врізання щаблів у тятиви;
1.10.3. Тріщини в тятивах та щаблях дерев'яної драбини допускаються лише поздовжні, довжиною не більше 100 мм та глибиною не більше 5 мм, при цьому місце та напрямок тріщин не має послаблювати міцність тятив та щаблів;
1.10.4. Не допускається замазувати тріщини або надломи шпаклюванням, обклеювати їх або ремонтувати в інший спосіб; мотузкова драбина неповинна мати поперечних тріщин щаблів, розривів тятив та послаблення вузлів кріплення;
1.10.5. Ширина драбини має бути не менше 0,6 м, відстань між східцями — 0,3-0,34 м, відстань від першої сходинки до рівня підлоги— не більше 0,4 м; розмір перерізу сходинок — не менше 40 х 20 мм;
1.10.6. Металеві деталі драбини не повинні мати тріщин, зачіпок та гострих країв;
1.10.7. Деталі драбини, що виготовлені з алюмінієвих сплавів, не підлягають фарбуванню;
1.10.8. На підприємстві наказом призначають інженерно-технічного працівника, до обов'язків якого входить контроль технічного стану драбин, облік та реєстрація результатів їх перевірки (випробування). Випробування драбин здійснюють з періодичністю, визначеною на підприємстві, як правило, випробовують:
- дерев'яні драбини — 1 раз на 6 місяців;
- металеві драбини та стрем'янки—1 раз на рік;
1.10.9. На драбині, що експлуатується, має бути позначено інвентарний номер, належність підрозділу та дату проведення чергового випробування. На дерев'яних і металевих драбинах написи наносять на тятивах.
1.10.10. У разі влаштування драбини під кутом не більше 60° до горизонтальної площини дозволяється не закріплювати її верхню частину. У разі влаштування драбини у місцях загального користування (проходах) під кутом понад 60° до горизонтальної площини її забезпечують перильним огородженням висотою па вертикалі не меншеО,9 м.
1.10.11. Роботи поблизу не знеструмлених проводів мають проводитися лише за нарядом-допуском з визначенням безпечних умов праці, з дозволу особи, відповідальної за експлуатацію електромережі, та під її керівництвом. При роботі поблизу не знеструмлених проводів необхідно застосовувати драбини, виготовлені з сухої деревини або інших ізоляційних матеріалів.
1.10.12. Не можна використовувати драбини на відкритому повітрі при швидкості вітру 15 м/с, під час ожеледиці, сильного снігопаду, туману, дощу, грози.
1.11. Основні вимоги до стрем'янок:
1.11.1. Розсувну стрем'янку має бути обладнано пристроєм (гаком, ланцюгом), що унеможливлює її самовільне розсування; стрем'янку з колесами має бути обладнано пристроєм, що унеможливлює її рух;
1.11.2. Ухил стрем'янки не має перевищувати 70° до горизонтальної площини;
1.11.3. Робочий настил площадки повинен мати суцільну рівну поверхню, що виключає можливість ковзання (наприклад, для металевих площадок — рифлена поверхня); площадка має бути забезпечена перильним огородженням, що складається із стояків, поручнів (перил) висотою не менше 1.1 м, одного проміжного (середнього) горизонтального елемента або сітки, бортового огородження шириною не менше 0,15 м, при цьому відстань між стояками поручнів перильного огородження не має перевищувати 2 м.
1.12. Несучі елементи перильного огородження площадки стрем'янок мають витримувати навантаження 400 Н (40 кг), прикладене до поручня перильного огородження у напрямку, перпендик>лярному його осі, поперемінно у горизонтальній та вертикальній площині, при цьому максимальна величина: прогину поручня не має перевищувати 0,05 м.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Скласти у робочу сумку (жилет) необхідні для проведення робіт засоби виробництва.
2.2. Оглянути та перевірити справність драбини, яка буде використовуватись. При стиранні сталевих наконечників або гумових башмаків наконечники загострити, а башмаки замінити.
2.3. У разі отримання наряду-допуску перевірити виконання вказаних у ньому заходів
безпеки.
2.4. Забезпечити стійке положення драбини, встановити драбину під кутом від 45° до 60° і переконатися, що вона не може випадково зсунутися з місця встановлення.
2.5. Оглянути робочу зону та у разі необхідності розчистити від сторонніх матеріалів місце для улаштування драбини.
2.6. Про всі виявлені несправності інформувати безпосереднього керівника робіт і не приступати до роботи, поки їх не буде усунуто.
3. Вимоги безпеки під час роботи
3.1. Під час перенесення драбин вжити заходів щодо запобігання травмуванню людей. Драбини вагою понад 30 кг слід переносити удвох. Переносити драбину необхідно верхньою частиною вперед. Переміщення важких драбин (вагою понад 50 кг) має бути механізовано.
3.2. Забезпечити стійкість (упор) драбини. Надійно закріпити верх драбини до елементів несучих конструкції таким чином, щоб виключити можливість зміщення драбини або, як виняток, залучити іншого працівника для підтримування драбини у стійкому положенні.
3.3. У разі неможливості забезпечення нормативного кута улаштування драбини необхідно використати драбину належної довжини (як правило, довжиною не більше 5 м).
3.4. Переміщення драбиною здійснюють обличчям до драбини, одночасно спираючись на неї у трьох точках (одна рука і дві ноги або дві руки і одна нога). На драбині може одночасно перебувати не більше однієї особи.
3.5. Не рекомендується носити робочий інструмент та деталі у кишенях штанів або куртки (через можливість їх випадіння під час пересування драбиною).
3.6. Під час установлення драбини на слизькій поверхні її не можливо закріпити, тоді біля основи драбини повинен стояти працівник в касці і утримувати її в стійкому положенні.
3.7. Під час використання драбини забороняється:
3.7.1. Вирівнювати положення драбини під час перебування на ній;
3.7.2. Створювати додаткові опорні споруди з підручних матеріалів (ящиків, бочок тощо) у разі недостатньої довжини драбини;
3.7.3. Виконувати з драбини роботи, що потребують упору в конструкції будівлі або споруди;
3.7.4. Притуляти драбину до скла, віконних рам та інших ненадійних конструктивних елементів будівлі або споруди;
3.7.5. Переміщувати драбиною важкі та громіздкі речі, ноші, незакриті щільною кришкою посудини з рідкими матеріалами;
3.7.6. Залишати на драбині робочий інструмент або складати на ній матеріали;
3.7.7. Здійснювати одночасний підйом та спуск двох і більше робітників;
3.7.8. Улаштовувати драбину або працювати біля робочих частин механізмів, що обертаються або рухаються;
3.7.9. Користуватися металевими драбинами при проведенні робіт поблизу струмопровідних частин (обслуговування та ремонт діючих електроустановок, наприклад, електрощитових, заміна ламп електроосвітлення тощо);
3.7.10. Улаштовувати драбини на покрівлях, сходових маршах та інших похилих поверхнях;
3.7.11. Стрибати з драбини.
3.8. Не можна виконувати роботи з приставної драбини, стоячи на щаблі, що знаходиться на висоті менше їм від верхнього кінця драбини, та стоячи на двох верхніх щаблях стрем'янки без перил або упорів.
3.9. Під час виконання робіт з драбини у місцях пересування людей для запобігання падінню драбини від випадкових поштовхів (незалежно від наявності або відсутності на кінцях драбини наконечників) огородити робочу зону або залучити іншого робітника як чергового. Встановлювати драбини біля дверей необхідно з таким розрахунком, щоб раптове відчинення дверей не призвело до падіння драбини.
4. Вимоги безпеки по закінченні роботи
4.1. Очистити робочий настил стрем'янки від робочого інструмента, матеріалів, сміття тощо.
4.2. Віднести драбину у відведене для зберігання місце.
4.3. Інформувати керівника робіт про всі несправності, що мали місце під час використання драбини.
4.4. Для прибирання робочого місця та засобів виробництва у кінці зміни має бути надано необхідний час.
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. При виникненні аварійної ситуації негайно припинити роботу. У разі виявлення несправності драбини припинити роботу, замінити її на справну або використовувати драбину лише після її ремонту.
5.2. Під час використання драбини можуть виникнути такі види аварійних ситуацій: пошкодження щаблів драбини, наявність механічних пошкоджень, несправність пристрою, що запобігає зсуванню драбини, розсуванню стрем'янки.
5.3. Якщо під час виконання робіт стався нещасний випадок, робітник зобов'язаний зберегти обстановку в робочій зоні та устаткування у такому стані, в якому вони були на момент події (якщо це не загрожує життю і здоров'ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків), вжити заходів щодо недопущення подібних випадків у ситуації, що склалась, а також інформувати про подію безпосереднього керівника робіт (іншу відповідальну особу підприємства) та керуватися його вказівками.
5.4. При нещасному випадку, пожежі та інших надзвичайних ситуаціях діяти відповідно до вимог інструкції з охорони праці за основною професією або видом робіт.

 

Категорія: Інструкції з охорони праці | Додав: Vladimir (24.10.2013)
Переглядів: 8307 | Рейтинг: 2.3/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]