Вітаю Вас Гість
Субота
23.09.2017
11:21

Бердичівський район електричних мереж

Меню сайту
Реклама


ua-mall.com
Категорії розділу
Інструкції з охорони праці [144]
Інформаційні повідомлення [15]
Пожежна безпека [20]
Пошук
Наше опитування
Яка напруга в мережі вашого будинку?
Всього відповідей: 454
Статистика

Архів
Головна » Інформація » Інструкції з охорони праці

Інструкція з охорони праці при проведенні випробувань та вимірювань електрообладнання

1. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Інструкція з охорони праці для електромонтерів та інженерів С ІЗПВ при проведенні випробувань і вимірювань з використанням пересувних випробувальних і вимірювальних установок призначається для того, щоб персонал, який буде працювати в електролабораторії знав і виконував основні правила електробезпеки, пожежної безпеки та промислової санітарії.
Робоче місце, згідно з даною інструкцією, поширюється на всі випробувальні і вимірювальні установки, а також на об'єкти випробування і вимірювання, які знаходяться в діючих та недіючих електроустановках, а також в місцях їх ремонту і тимчасового зберігання.
Робоче місце монтера чи інженера, який проводить високовольтні випробування і вимірювання повинно бути обладнане відповідним випробувальним обладнанням для випробування ізоляції електрообладнання, вимірювання струму провідності вентильних розрядників та визначення тангенсу кута діелектричних втрат ізоляції 1§ 8 електрообладнання. Таке обладнання розміщене в салоні автомобілів, що являють собою пересувні високовольтні випробувальні та вимірювальні установки ЕТЛ-35кВ таЕТЛ-ІОкВ
Ці пересувні випробувальні і вимірювальні установки мають такі діапазони випробних напруг:
Для пересувних електролабораторій ЕТЛ-35 - від 0 до 10 кВ змінного струму для вимірювання і§, 8 твердої ізоляції , та від 0 до 100 кВ змінного струму для випробування ізоляції обладнання з номінальною напругою до 35 кВ включно, а також напругу від 0 до 60 кВ випрямленого струму для випробування ізоляції кабелів до 10 кВ.
Для пересувних електролабораторій ЕТЛ-10 - від 0 до 10 кВ змінного струму для вимірювання Щ 8 твердої ізоляції, та від 0 до 50 кВ змінного струму для випробування ізоляції обладнання з номінальною напругою до 10 кВ включно, а також напругу від 0 до 60 кВ випрямленого струму для випробування ізоляції кабелів до 10 кВ. В ЕТЛ також є місце і можливість для проведення різних електровимірювань з напругою до 1000 В - вимірювання струму, напруги, потужності та електричного опору.
Технологія робіт, які можна виконувати з використанням пересувних випробувальних та вимірювальних установок наведена у спеціальних методиках вимірювання параметрів електрообладнання та програмах проведення випробувань ізоляції електрообладнання.
До виконання робіт з пересувними випробувальними і вимірювальними установками до і понад 1000 В допускаються особи обох статей, що досягли 18-річного віку, мають освіту, пройшли відповідне навчання та перевірку знань з охорони праці (правил, інструкцій з охорони праці та техніки безпеки), з технології робіт (правил експлуатації та виробничих інструкцій) та ППБ. Крім того, вказані особи повинні пройти медкомісію, яка повинна визначити стан здоров'я працівника та його професійну придатність до виконуваної роботи.
Пересувна високовольтна випробувальна установка разом з об'єктом, який випробується при виконанні робіт повинна бути огороджена інвентарним
огороджуючим канатом із ізоляційного матеріалу з вивішуванням на ньому з усіх сторін плакатів «Випробування! Небезпечно для життя». Плакати повинні бути повернуті написом назовні. Пересувна випробувальна установка повинна бути укомплектована стаціонарним уземлюючим роз'єднувачем і спеціальною штангою з уземлюючим провідником. Уземлюючий роз'єднувач повинен бути оснащений блокувальним пристроєм для попереднього вимкнення установки перед вмиканням уземлюючого роз'єднувача. Передні та задні двері повинні мати електричні блокування, які виключають можливість випадкового (помилкового) попадання працівника у високовольтний відсік установки, коли на випробувальний трансформатор подана напруга.
Працювати на високовольтній випробувальній установці повинна бригада з З працівників, один з яких повинен мати групу з електробезпеки 4, другий - групу з електробезпеки 3, а працівник, що виставлений для охорони - групу 2. Роботи з використанням пересувної випробувальної установки виконуються по наряду-допуску.
Роботи з використанням пересувної випробувальної установки виконуються, як правило, на відкритому повітрі в різних погодних умовах, тому працюючі повинні бути забезпечені таким спецодягом:
- індивідуальний: каски, бавовняні костюми, чоботи, тілогрійки ватяні, рукавиці брезентові, рукавиці теплі (зимові), штани ватяні, підшоломники теплі (зимові).
- Черговий: плащі брезентові, чоботи гумові і валянки.
Працівники також забезпечуються засобами індивідуального захисту згідно з затвердженим «Переліком засобів захисту, що знаходяться в пересувній випробувальній лабораторії».
Режим роботи працівників, що працюють з пересувною випробувальною установкою на території підприємства відповідає режиму роботи підприємства: початок роботи о 800, перерва на обід з 1200 до ІЗ00, закінчення роботи о 1700. При знаходженні працівників у відрядженні тривалість робочого дня не нормована. Перерви на протязі робочого дня в міру фізичних потреб.
У разі виникнення необхідності в наданні першої медичної допомоги, потрібно користуватися аптечкою, яка повинна бути укомплектована згідно з «Переліком медикаментів, що входять до аптечки».
Забороняється палити в салоні автомобіля ! Освітлення в салоні автомобіля та на робочому місці повинно бути не менше 150 лк.
Пересувна високовольтна випробувальна установка повинна бути атестована.
Пересувна випробувальна установка повинна бути укомплектована виробничими інструкціями та принципіальними схемами, затвердженими головним інженером ЖВРЕМ, а також необхідною документацією.
2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПРАЦІ І ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ.
При випробуванні необхідно виконувати:
- вимоги «Правил безпечної експлуатації електроустановок»,
- вимоги «Правил експлуатації електрозахисних засобів»,
- вимоги «Правил безпечної роботи з інструментом і пристосуваннями»,
- вимоги «Правил пожежної безпеки в Україні»
- вимоги Закону України «Про охорону праці»,
- вимоги даної інструкції;
- вимоги «Інструкції по наданню першої допомоги постраждалим у зв'язку з нещасними випадками при обслуговуванні енергетичного обладнання»,
- вимоги безпеки, вказані в заводській інструкції на випробувальну установку,
- вимоги особистої гігієни і промислової санітарії.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПРАЦІ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.
Роботи на пересувних випробувальних /вимірювальних/ установках проводяться в одну зміну, тому відсутнє поняття «приймання зміни». Перед початком роботи необхідно:
- Пересувну випробувальну установку потрібно встановити біля об'єкту випробування так, щоб було зручно працювати, і щоб процес встановлення ЕТЛ виконувався згідно з ПБЕЕ,
- Перевірити вимкнене положення комутаційних апаратів,
- Перевірити нульове положення регуляторів напруги,
- Перевірити наявність і придатність засобів захисту на робочому місці,
- Перевірити цілісність заземлюючих провідників робочого і захисного заземлення, Пересувна установка уземлюється за допомогою двох уземлюючих провідників:
8=4 мм для уземлення випробувальної схеми і 8=10 мм2 для уземлення корпусу установки.
- Перевірити справність та правильність роботи заземлюючих роз'єднувачів, блокувань, світлової сигналізації. Уземлюючі роз'єднувачі випробувальних трансформаторів повинні бути увімкнені,
- Пересувна високовольтна випробувальна установка разом з об'єктом, який випробується перед виконанням робіт повинна бути огороджена інвентарним огороджуючим канатом із ізоляційного матеріалу. Для його натягнення використовують окремі опори або опорні конструкції обладнання. На канаті з усіх сторін вивішують плакати «Випробування! Небезпечно для життя». Плакати повинні бути повернуті написом назовні.
- Зробити детальний огляд обладнання випробувальних установок,
- Високовольтний вивід випробувальної установки заземлюється спеціальним переносним заземленням,
- Високовольтний вивід випробувальної установки приєднується до струмопровідної частини обладнання, яке випробується,
- Випробувальна установка підключається до джерела живлення 0,4 кВ,
- Перевірити наявність та придатність засобів пожежогасіння,
- Необхідно переконатись в наявності потрібного інструменту (викруток, плоскогубців, гайкових ключів і т.п.)
В разі виявлення несправностей обладнання, блокувань, сигналізації, пристроїв, пристосувань, засобів захисту та ін. треба припинити підготовку до роботи і негайно сповістити про виявлені порушення в роботі обладнання, якщо є можливість, начальника служби, заступника начальника або провідного інженера. Роботу можна розпочинати тільки після усунення виявлених несправностей.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ.
Всі пересувні випробувальні установки оснащені автоматичними пристроями захисту та сигналізації, що дає їм змогу працювати лише в заданому режимі. Всі інші режими роботи неможливі, тому, що при виході з заданого режиму роботи автоматичні пристрої захисту вимкнуть установку.
Високовольтна і низьковольтна частини випробувальної установки розміщені в салоні автомобіля. Між ними встановлена перегородка з дверима. При відкриванні дверей, якщо установка в цей час знаходиться під напругою, спрацьовує блокування і вимикає напругу у високовольтному відсіку. Якщо в салоні є задні двері то вони також оснащені електроблокуванням. Електроблокування має також уземлюючий роз'єднувач.
У зв'язку з вищенаведеним, вимоги безпеки під час роботи зводяться до наступного:
- Під час роботи треба стояти на діелектричних килимках, слідкувати за тим, щоб вони не забруднювались і не зволожувались,
- На протязі всього робочого часу слідкувати за правильністю роботи блокувань, заземлень та сигналізації при відкриванні та закриванні дверей, подаванні напруги 220 В і високої напруги.
- Постійно звертати увагу на роботу автоматики, захисту та сигналізації,
- Слідкувати за тим, щоб був вільний доступ до комутаційних апаратів на джерелах живлення лабораторії,
- Не допускати нагромадження на робочому місці об'єктів випробування,
- Не допускати нагромадження обладнання, стільців, ящиків і т.п. біля виходів з ЕТЛ та у проходах приміщень,
- Доступ до засобів пожежогасіння повинен бути вільним,
- Під час роботи треба підтримувати в чистоті обладнання і засоби захисту,
- При виявленні надто інтенсивного коронування, незрозумілих звуків та шумів, необхідно припинити роботу до виявлення причин виникнення ненормальностей.
- У випадку, коли під час роботи стався нещасний випадок, раптове погіршення стану здоров'я працівника, порушення технологічного процесу, несправність обладнання, устаткування, пристроїв, приладів, засобів захисту, або виникли непередбачені небезпечні чи шкідливі виробничі фактори, що загрожують життю чи здоров'ю людей, працівник повинен негайно відключити високовольтну установку і повідомити про це начальника або заступника начальника служби чи провідного інженера, а у випадку їх відсутності - керівництво технічної дирекції.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ. Після закінчення роботи працівники, що виконували роботи на високовольтній випробувальній установці, повинні виконати такі дії:
- Регулятори напруги поставити у «нульове» положення,
- Вимкнути установку за допомогою комутаційного апарата на панелі установки, вимкнути комутаційний апарат на щиті джерела живлення, включити заземлюючий ніж,
- Після цього можна відкривати двері високовольтного відсіку,
- Зняти діелектричні рукавиці,
- Оформити результати випробувань,
- Прибрати робоче місце, почистити засоби захисту,
- В кінці робочого дня перевірити, чи вимкнені комутаційні апарати і електроприлади,
- Про всі недоліки, виявлені під час роботи, повідомити начальника або заступника начальника служби чи провідного інженера.
6. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ
Випробувальні трансформатори і регулятори напруги є найбільш відповідальним і коштовним обладнанням випробувальних установок. В разі їх пошкодження немає резерву для їх заміни. Тому пошкодження цього обладнання слід вважати аварією в електроустановках.
Для того, щоб не допустити аварійного пошкодження регуляторів напруги та випробувальних трансформаторів треба виконувати такі вимоги:
1. Не рідше 1 разу на рік перевіряти правильність роботи захисних пристроїв,
2. При включенні трансформаторів під напругу треба звертати увагу на звук /гудіння/ регулювального і високовольтного трансформаторів. Якщо трансформатор гуде голосніше чим звичайно вже при незначних величинах напруги, і при цьому протікає великий струм - необхідно негайно знизити напругу до нуля і вимкнути апарат до з'ясування причин неполадки.
3. Якщо при підніманні напруги з корпуса регулятора чи з бака трансформатора чути сторонні звуки - тріск, шипіння і т.п. необхідно, не піднімаючи повної випробувальної напруги, негайно знизити напругу до нуля і вимкнути апарат до з'ясування причин неполадки.
Вище наведені явища можуть бути ознаками аварійного стану трансформаторів і можуть привести до пошкодження обладнання, виникнення дуги, загоряння ізоляції, загоряння та викиду масла. Все це може стати причиною травмування людей і виникнення пожежі.
Дії при виникненні пожежі:
- швидко вимкнути комутаційні апарати на щитах джерел живлення аварійної електроустановки,
- вивести з приміщення всіх людей, які не задіяні в гасінні пожежі,
- почати гасіння пожежі первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками, піском, кошмою та ін.),
- викликати пожежну команду за телефоном 9-101 та повідомити керівника служби.
При травмуванні людей необхідно діяти, дотримуючись вказівок "Інструкції по наданню першої допомоги постраждалим в результаті нещасних випадків при обслуговуванні електроустановок". У разі будь-якого нещасного випадку потрібно:
1 - звільнити постраждалого від дії травмуючих факторів.
2 — оцінити стан потерпілого з метою встановлення черговості виконання реанімаційних заходів.
3 - виконати необхідних заходів по. врятуванню постраждалого в порядку важливості (відновлення прохідності дихальних шляхів, проведення штучного
дихання і непрямого масажу серця, зупинка кровотечі, іммобілізація місця перелому, накладання пов'язки і т.п.)
4 - викликати "Швидку допомогу" та заплатити цена за приворот
5 - підтримувати основні життєві функції постраждалого до прибуття медичного
персоналу.
Для надання першої допомоги при пораненнях, кровотечі, переломах, розтягах зв'язок, опіках, запамороченнях, теплових ударах, отруєннях та ін. потрібно орієнтуватися окремо у кожному випадку та діяти у відповідності з "Інструкцією по наданню першої допомоги..." і викликати лікаря.
7. ХТО ПОВИНЕН ЗНАТИ ДАНУ ІНСТРУКЦІЮ.
Дану інструкцію повинні знати інженери і електромонтери С ІЗП, що займаються випробуванням електрообладнання в високовольтних випробувальних лабораторіях.

Категорія: Інструкції з охорони праці | Додав: Vladimir (24.10.2013)
Переглядів: 3415 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]